Vyhledávání


Kontakt

Divadlo Stodola o.s.
Na návsi 11
664 51 Jiříkovice
IČO: 22819614

tel: 608 064 198
č.ú.: 2900270902/2010


REZERVACE LÍSTKŮ
www.rezervace-listku.cz

E-mail: mail@divadlostodola.cz

Zmatek nad zmatek

14.05.2003 00:00

 

Článek byl převzat z Okénka, Šlapanického katolického deníku.

 

Ne, nebojte se, v redakci Okénka se nestalo nic vážného. Pouze jsme navštívili představení jiříkovského ochotnického divadla, které uvedlo hru s názvem, uvedeným v titulku. Požádali jsme pak o rozhovor režiséra, pana Martina Beneše.

Jaká je historie divadla v Jiříkovicích?

První zmínka o divadle v obecní kronice je zroku 1893, kdy vznikl "Spolek čtenářsko-pěvecký", který působil v bývalém hostinci, kde skládací jeviště osvětlovaly jen svíčky a petrolejky. Tento spolek zde působil do roku 1914. Do 2. světové války zde bylo různými spolky, např. Orel, Sbor dobrovolných hasičů, Sokol aj., sehráno asi 30 divadelních her pod vedenim takových osobnosti, jako byli učitel Štěpán Přibyslavský, František Eliáš, František Zelený, Alois Daněk, Fi1omena a Marie Daňkovy, Julie Dvořáčková, Otakar Pavlík, JosefFišer a Josef Daněk.

 

Od roku 1972 se sehrálo mnoho her pod vedenim Jaroslava Snížka, ředitele ZDŠ. Byla to jak dospělá, tak dětská představeni. Např. Lucerna, Čarovný bál, Dalskabáty - hříšná ves, Její pastorkyňa, Strašidlo Bubufuk, Král 3.333 a mnoho dalších. Mnoho lidi z Jiřikovic na toto období rádo vzpomíná a jsou p. Snížkovi vděčni za chvíle, které jim věnoval při zkouškách na prknech, která znamenají svět.

Jaké byly začátky vašeho souboru?

Každé začátky bývají tvrdé a vždy obnášejí mnoho práce a kus sebeodříkáni. Přirovnal bych to asi takto: "Každý porod je bolestivý, ale to dítě vám za to stojí." Myšlenka na znovuobnovení divadla v Jiříkovicích ve mně dřimala již déle, ale je to asi rok zpět, co jsem ji začal realizovat. Bylo to někdy v září 2000. V této sestavě, která sehrála "Zmatek na zmatek", působime asi tři měsíce.

Kolik hereček a herců působi ve vašem souboru?

Podařilo se mi dát dohromady jak dospělý, tak i dětský soubor. Ten dětský se skládá z 8 herců, tedy 4 dívky a 4 chlapci. V dospělém divadelnim souboru působí 7 mužů a 5 žen. Nesmim ale opomenout ty, kteří se starají o kostýmy, kulisy, světla, techniku, vstupenky a další věci, které jsou nutné k tomu, aby to vše fungovalo tak, jak má. Doufám, že stav herců není konečný, a věřim, že se najdou i jiní, kteří budou chtít "prodat svou kůží na trh".

Hra "zmatek nad zmatek" měla velký úspěch. Jaký bude dalši repertoár?

Vzhledem k omezenému počtu lidí a omezenému prostoru jeviště není možné hrát vše, co bych si já sám přál, ale přesto komedií, veseloher, pohádek, ftašek i dobrých detektivních her je díky naši i světové literatuře dost a dost. Na další hru si ale ještě alespoň půl roku počkejte a nechte se překvapit. Co se týká hry "zmatek nad zmatek", máme přislíbeno hostování v Praci, Heršpicích-Nížkovicích, Židenicích a Skřípově u Opavy, možná i v Blažovicích a v neposlední řadě se i Jiříkovice dočkají v září či v říjnu reprízy.

Jaké zmatky se odehrávaji při zkouškách a představenich?

Největšim zmatkem bývá zkoordinování volného času všech herců, což bývá mnohdy nadlidský výkon. Někdy se stává, že ještě 5 minut před zkouškou sháníte mobilem herce. Mnoho zmatků bylo i kolem vytvoření scény a také kolem opony, což se podařilo vyřešit týden před premiérou.

Jaký význam má ochotnické divadlo pro vás osobně a jaký pro společnost?

Pro mě osobně je to způsob seberealizace. Myslim, že v éře počítačů, videoher a akčních filmů je tento návrat ke klasickému divadlu a ke kultuře potřebný hlavně pro mládež, která tento způsob zábavy již nezná. A proto jsem rád, že se ještě najdou lidé, kteří se přijdou podívat na ochotnické divadlo.

 

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na realizaci divadla v Jiříkovicích a je mi líto, že se našli i tací, kteří mi v tomto snažení podkopávali nohy.

Josef Mikulášek, st.